Zagreb, 25. rujna 2024. – HUP – Udruga trgovine i Sindikat trgovine Hrvatske, kao reprezentativni predstavnici Poslodavaca i Sindikata, potpisali su Kolektivni ugovor za djelatnost trgovine kojim se ostvaruje osnovni standard za rad u djelatnosti i poboljšanje uvjeta rada radi očuvanja radnih mjesta i zaštite djelatnosti te podizanja konkurentnosti sektora trgovine.
Trgovina je četvrta djelatnost u privatnom sektoru u kojoj je potpisan granski kolektivni ugovor, a zajednička poruka poslodavaca i sindikata je da nema konkurentne tvrtke bez zadovoljnog radnika ni zadovoljnog radnika bez konkurentne tvrtke.
Trgovina, posebno maloprodaja i veleprodaja, značajno doprinose bruto domaćem proizvodu. Sektor trgovine ne samo da ima izravan gospodarski značaj kroz svoj doprinos BDP-u i zapošljavanju, već i posredno podržava ostale sektore gospodarstva, inovacije i tehnološki napredak te povezuje proizvođače s potrošačima. Trgovina je neodvojivo povezana s industrijom, poljoprivredom i turizmom.
Sektor trgovine ima više od 28 000 registriranih pravnih osoba te 226 759 zaposlenih u njima te 23 243 zaposlenih kod obrtnika i predstavlja sektor s najvećim brojem poslodavaca.
„Današnje potpisivanje Kolektivnog Ugovora pokazuje važnost suradnje poslodavaca i sindikata. Naša uspješna budućnost u bitnome ovisi o našoj suradnji i dijalogu, a dokaz je da su poslodavci u trgovini to prepoznali potpis ovog ugovora u kojem smo pronašli rješenja uvažavajući, obostrano, realnu situaciju na tržištu radne snage“, istaknuo je Martin Evačić, predsjednik HUP – Udruge trgovine.
„Socijalni dijalog između poslodavaca i sindikata je nužnost razvoja jednog društva. Kao reprezentativni predstavnici poslodavaca i sindikata pregovarali smo dugo i bilo je zahtjevno. Rezultat je kolektivni ugovor za djelatnost kojim smo dogovorili temeljne norme za rad u trgovini, bitne za radnike i sve poslodavce u djelatnosti, kao i za daljnji razvoj same djelatnosti. Moramo i dalje nastaviti s razgovorima, razvijati socijalni dijalog na nivou granske udruge i granskog sindikata, ali i na tzv, kućnom nivou, jer nas na to upućuje realnost rada i poslovanja u djelatnosti”, poručila je Zlatica Štulić, predsjednica Sindikata trgovine Hrvatske.
„Potpisivanje granskog kolektivnog ugovora za trgovinu, nakon onog za drvnu i papirnu industriju prošle godine, još je jedan konkretan i važan rezultat zajedničkog djelovanja SSSH i udruženih sindikata, kojim nastojimo poboljšati materijalna prava i uvjete rada naših članova, ali i urediti sustav kolektivnog pregovaranja. A to možemo samo kroz dijalog s poslodavcima i njihovu spremnost da zajedno s nama preuzmu veću odgovornost za uređivanje hrvatskog tržišta rada. Zato mi je posebno drago što je i udruga poslodavaca u trgovini to prepoznala i što smo ovim kolektivnim ugovorom postavili temelje za daljnji razvoj socijalnog dijaloga u ovom važnom sektoru, koji je u interesu obje strane”, istaknuo je Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.
„Hrvatska udruga poslodavaca kao odgovoran socijalni partner prepoznaje važnost kvalitetnog socijalnog dijaloga, a novi kolektivni ugovor za sektor trgovine potvrđuje našu predanost zastupanju interesa svojih članova i stvaranju boljih uvjeta rada. Kroz aktivnosti HUP-a, omogućavamo članovima da aktivno sudjeluju u pregovorima i zajednički oblikuju napredna rješenja za radne odnose u svom sektoru, što je ključno za daljnji razvoj hrvatskog gospodarstva i tržišta rada“, izjavila je Irena Weber, glavna direktorica HUP-a.
“Nakon 13 godina, s ponosom možemo reći da smo dočekali trenutak potpisivanja kolektivnog ugovora za sektor trgovine, koji će značajno poboljšati uvjete rada za preko 240.000 radnika. Potpisivanjem ovog kolektivnog ugovora pokazujemo značajan napredak u zaštiti radničkih prava i socijalnog dijaloga”, izjavio je Dražen Opalić, ravnatelj Uprave za rad i zaštitu na radu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava.
Radi ostvarenja zajedničkih interesa poslodavaca i radnika, Kolektivni ugovor za djelatnost trgovine, primjenjivat će se po Odluci o proširenju od strane ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Primjena se proširuje zbog značaja ovog sektora za hrvatsku ekonomiju, stvaranja stabilnijih uvjeta poslovanja i zapošljavanja, zaustavljanja odljeva domaće radne snage te unapređenja položaja radnika i konkurentnosti hrvatskih trgovaca.